Znenie úlohy

Cesta mobilu

MOBIL -pre mnohých malých aj veľkých Recyklohráčov úplná samozrejmosť. Mnohí si bez mobilu nevieme už predstaviť svoj život. Ráno vstaneme z postele, v mobile skontrolujeme správy, chaty, zahráme hry, urobíme fotky, zatelefonujeme kamarátom…. Mobil nám v mnohých ohľadoch život spríjemňuje a uľahčuje. Využívame v ňom rôzne užitočné aj zábavné aplikácie a kvôli stále novým vylepšeniam by viacerí z nás chceli mobil stále meniť za novší a novší.

Čo však predchádza tvojej radosti z nového mobilu?

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým kde, z čoho a ako sa mobil vyrába? Je proces výroby mobilného telefónu nenáročný alebo zložitý či dokonca škodlivý pre životné prostredie? Aké množstvo energie sa spotrebuje na jeho výrobu? Kto a v akých podmienkach ťaží nerasty a minerály, ktoré mobil obsahuje? Viete, prečo sa jednému z takýchto nerastov – koltanu hovorí aj krvavý nerast?

Asi už tušíte, že odpovede na tieto otázky nebudú lichotivé. Mnohé odpovede nájdete aj pri plnení zadania v tejto úlohe.

A čo môžeme urobiť my?

Asi by bolo naivné tvrdiť, že dokážeme presvedčiť obrovské korporácie, aby nerasty, z ktorých sú kovy používané do mobilných zariadení prestali úplne ťažiť. Žijeme žiaľ v dobe, kedy nie je riešením mobilný telefón alebo inú elektroniku, ktorú potrebujeme na prácu a život, prestať používať.

Čo však môžeme urobiť je, že odovzdaním mobilu do zberného boxu sa postaráme o jeho nový životný cyklus, kedy budú v procese recyklácie všetky súčasti starého mobilu opäť využité na výrobu nového mobilného telefónu alebo iného zariadenia. Pri recyklácií mobilu sa značná časť energie na dopravu a výrobu ušetrí, nehovoriac o tonách ušetreného CO2 a ušetrenej ľudskej, častokrát detskej práce.

Taktiež sa môžeme rozhodnúť pre dobrovoľnú skromnosť a nevymieňať ešte funkčný mobil za nový model, len pre zopár dizajnových vylepšení.

Zadanie pre jednotlivé stupne

Späť do archívu úloh
1312
registrovaných škôl
COOKIES
Recyklohry potrebuje Váš súhlas k využitiu jednotlivých dát, aby Vám okrem iného, mohol ukazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov. Súhlas udelíte kliknutím na tlačidlo Prijať všetko.
Prijať všetko
Súhlas môžete odmietnuť tu.